Holistica-Medica
Midtvejspillen

MIDTVEJSPILLEN

NYHED til voksne!

MIDTVEJSPILLEN


Til mænd og kvinder i den modne alder.

 

MIDTVEJSPILLEN er udviklet til både mænd og kvinder!

Indeholder 12 vitaminer, 10 mineraler og 17 urter.

Læs mere her.

Livets Hormoner

Livets Hormoner

En bog for livet – om livet!

 

 

Læs bogen, som lærer dig om hvordan hormoner og følelser hænger sammen. Få indsigt i hvorledes dine tanker griber ind i dit helbred. Bogen er baseret på de nyeste forskningsresul-tater inden for hjerne, hormoner og immunforsvar.

Læs mere her.

Vitamun

VITAMUN

VITAMUN har vundet prisen som årets produkt ved  Helseawarden!

 

Vitamun


Udover en daglig tilførsel af vitaminer, mineraler og spor-stoffer får du også en daglig tilførsel af plantestoffer og antioxidanter fra følgende 10 urter bl.a: Grøn te, Cat's  Claw Sibirisk Ginseng,  Hyld, Rød solhat, Sarsaparille, Ingefær, Grøn alge, Lapacho samt 

Hyben.

Læs mere her.

Kan man tænke sig ung?
UdskriftsvenligInformer en ven

Kan man tænke sig ung?

En ny undersøgelse, som er blevet publiceret d. 27 marts 2006 i Proceedings of the National Academy of Sciences, giver nyt indblik i sammenhængen mellem sind og krop. Forskere fra University of California i Santa Barbara har fundet ud af, at væksthormonet somatotropin dannes i hippocampus, som også er sædet for vores hukommelse og følelser. Forskningen dokumenterer, at vores mentale og kognitive processer griber dybt ind i hjernens udskillelse af det vitaliserende og eftertragtede væksthormon.

 

 

 

 

Af heilpraktiker Arvin Larsen

 

Kan man tænke sig ung?

En nyere opdagelse af væksthormonets sekretion i hippocampus giver ny forståelse for hvordan vores tanker og indlæring kan ændre kroppens vitalitet. 

Væksthormonet somatotropin udråbes til et potent anti-aldringshormon i USA. Det markedsføres bl.a. med følgende virkninger:

 

Øger energiniveauet

Øger libidoen

Giver tykkere hud, mindre rynker

Giver hårvæksten tilbage

Forbedrer immunforsvaret

Genopbygger muskler og reducerer fedtvæv

Forbedrer kolesterolprofilen

Forbedring af synet

Løfter humøret og forbedrer søvnkvaliteten

Bedrer hukommelse og koncentration

Øger fysisk mobilitet

Hurtigere opheling af sår og infektion

Genopbygning af hjerte, lever, nyrer og andre centrale organer

Normaliserer blodtrykket

 

I betragtning af ovenstående positive indikationer, er det ikke mærkeligt, at mange mennesker falder for fristelsen til at indtage et ekstra tilskud af væksthormoner. Selvom tilførsel af væksthormonet har mange fordele, er der dog en altoverskyggende trussel. Væksthormonet øger nemlig chancen for udvikling af kræft. Netop derfor bør man holde sig fra at indtage syntetisk væksthormoner. I stedet vil jeg rette opmærksomheden på nyheden om hippocampus andel i produktionen af somatotropin. Som jeg allerede fornemmede i 2002 (mens jeg skrev ”Livets Hormoner”), viser denne nye undersøgelse, at produktionen af væksthormonet har en direkte sammenhæng med vores evne til udvikling. Ikke kun vores indlæring, men også nye tanker, indsigter, fællesskaber og interesser virker stimulerende på vores væksthormon. Så ønsker du at række ud efter din ”anden ungdom”, må du altså tilbage til ungdommens tanker og livsrytmer, hvor al stagnation i fastlåste adfærdsmønstre og mentale programmer var bandlyst!

 

Ny indlæring stimulerer frigørelsen af væksthormon

En ny undersøgelse, som er blevet publiceret d. 27 marts 2006 i Proceedings of the National Academy of Sciences, giver nyt indblik i sammenhængen mellem sind og krop. Følgende er de væsentligste uddrag frit oversat fra engelsk.

 

Forskere fra University of California i Santa Barbara har fundet ud af, at væksthormonet somatotropin dannes i hippocampus, som også er sædet for vores hukommelse og følelser.

Forskerne fandt også ud af, at kvinders hippocampus producerede mere væksthormon end mændene. ”Væksthormonet har været associeret med vækst af muskler og knogler, og man har tidligere troet at produktionen af hormonet hovedsageligt foregik i hypofysen” udtaler Ken S. Kosik, co-director of the Neuroscience Institute at the University of California. ”Ingen har tænkt så meget over væksthormonets virkning i selve hjernen. Effekten af hormoner i hjernen kan generelt ikke sammenlignes med den effekt, de udretter i kroppen”

 

Forskerne fandt ud af, at koncentrationen af væksthormonet tiltog i takt med indlæring. Forsøget viste også, at væksthormonet opfører sig forskelligt, afhængig af om man er mand eller kvinde. ” Mænd og kvinder ser forskellige ud, vi reagerer forskelligt, så selvfølgelig er vores hjerner også forskellige” siger Tracey J. Shors, professor of psychology at the Center for Collaborative Neuroscience at Rutgers: the State University of New Jersey.

 

En interessant iagttagelse, som kan udledes af undersøgelsen er det forhold, at mens mændene producerede mere væksthormon under stresssituationer, var kvindernes øgede væksthormonproduktion afhængig af deres aktuelle østrogenniveau.

Forskerne mener i øvrigt, at ligesom væksthormonet er associeret med vækst i kroppen, har hormonet også betydning for væksten i hjernen. Kvinder har flere dendritudløbere i hippocampus end mændene. Dette er specielt udtalt, når både østrogen- og væksthormonniveauet var højt. Kvinderne producerede også flere neuroner i denne periode.

 

”Kønsforskellene i hjernen er et område inden for forskningen, der er eksploderet gennem de sidste år” siger Shors. ”Kønshormoner som f.eks. østrogen har en kraftig indvirkning på væksten og arkitekturen i hjernen. Flere studier i vores samt andre laboratorier har vist, at mænd og kvinder indlærer forskelligt. Det er muligt, at kønsforskellene i disse hormoner er involveret”

 

Indtil forskerne er helt afklarede omkring kønshormonernes betydning for indlæringen kan vi andre tage imod hovedbudskabet, nemlig at: at koncentrationen af væksthormon tiltager i takt med indlæring! Det gamle ordsprog om, at vi aldrig bliver for gamle til at lære noget nyt, får på denne måde en helt ny betydning!


Vurder denne artikel.
Gennemsnitlig vurdering:  0 Baseret på 1 omtaler.  Skriv en omtale.

 Positiv kunde omtale
  Claire 
03/03/2008 15:42 
 
Jeg er tilhænger af ideen om, at vi aldrig bliver for gamle til at lære noget nyt. Jeg tog en mellemlang uddannelse, og blev færdig som 60-årig. Det føltes som en personlig sejr.
Nogle forfattere er debuteret efter 80-års fødselsdagen!, så man skal ikke sætte sit lys under en skæppe. Man skal
lære at lytte til sjælens røst - og have mod til at gå en ny vej - selv om du ikke ved, hvad det kommer til at betyde.
 




Ansvarsfraskrivelse og forbehold

Informationerne på holistica-medica.dk er udelukkende til informationsbrug og kan ikke erstatte autoriseret professionel lægelig rådgivning eller behandling af autoriserede læger.
Informationerne på holistica-medica.dk om homøopatiske lægemidler er af generel informativ karakter. Du skal derfor altid søge autoriseret og professionel lægelig bistand til vurdering af risici eller fordele ved behandling med de enkelte præparater. For alle homøopatiske lægemidler gælder, at lægemidlerne er lægemidler uden godkendte terapeutiske indikationer. Søg læge hvis symptomerne ikke forsvinder ved brugen af lægemidlerne.

Artiklerne på holistica-medica.dk kan ikke forventes altid at være "up to date" og veldokumenterede. En sådan opgave ligger udenfor formålet med holistica-medica.dk, som leverer gratis information indenfor et meget omfattende sundhedsområde, hvor det antages at mængden af den faglige viden fordobles på blot 5 år. Artiklerne er desuden baseret på en blanding af information fra videnskabelige undersøgelser samt personlige erfaringer. Indholdet i artiklerne er derfor ikke altid baseret på veldokumenterede videnskabelig valideret fakta, hvorfor artiklerne på holistica-medica.dk ikke på nogen måde må anvendes som vejledende uanset indhold.

Offentliggørelsen af informationer på holistica-medica.dk medfører ikke, at der etableres et læge/patient forhold mellem brugeren og holistica-medica.dk eller dennes rådgivere/brugere.

holistica-medica.dk/Holistica-Medica A/S kan ikke drages til ansvar, det være sig direkte eller indirekte, for nogen handling, skade, gene, personligt tab eller anden konsekvens, som direkte eller indirekte måtte indtræde som en følge af brugen af informationerne på holistica-medica.dk."



COPYRIGHT 2008
Dette website eller eller dele heraf må ikke gengives, duplikeres, kopieres, sælges, videresælges, besøges, eller på anden måde bruges til nogen form for kommerciel brug uden udtrykkelig skriftligt tilladelse fra Holistica-Medica A/S jævnfør lov om ophavsret. Alt indhold på dette website så som artikler, tekst, grafik, logo, iconer, billeder, audio clip, digitale downloads, data, og software, tilhører Holistica-Medica A/S. Alt software anvendt på dette web-site tilhører Holistica-Medica eller vores software leverandører.



Holistica-Medica A/S, Apotekerbakken 23 A DK 8783 Hornsyld. SE. nr: 14091440
Tlf: +45 7683 3000 - E-mail: service@holistica-medica.dk A/S
Holistica-Medica A/S